SHKENCA JURIDIKE

Programi i Doktoratës në Shkenca Juridike i përgatit studentët e doktoratës të ndërmarrin në mënyrë të pavarur kërkim, zhvillim dhe detyra mësimdhënie në fushën e të drejtës. Si pjesë e programit të doktoratës, studentët e doktoratës do të familjarizohen me çështjet, metodologjitë shkencore, teoritë dhe zhvillimin historik të fushës së të drejtës. Programi u jep mundësi doktorantëve që në mënyrë të pavarur dhe kritike të aplikojnë metodat e kërkimit të së drejtës dhe të krijojnë njohuri të reja brenda lëmit së të drejtës që është fusha e tyre e përqendrimit. Studentët e doktoratës duhet të ndërmarrin, brenda një fushe të mirëpërcaktuar të së drejtës, kërkim të pavarur dhe të hartojnë një temë akademike të standardeve të larta. Si pjesë e programit të doktoratës, kandidatët mund të marrin pjesë në mjedise juridike të tjera kërkimore, kombëtare ose ndërkombëtare dhe mundësisht të bashkëpunojnë me mjedise kërkimore në sektorët privatë dhe publikë.

Programi doktoraturës organizohet në këto drejtime:
a - E Drejtë Publike
b - E Drejtë Ndërkombëtare